Tel :  0216 550 10 16
star
aksam
haber3
guness
palo
ht-emlak
pirlanta-turk
etraf
inşaat yatırım

Marka Konutlar Lamine Parkeye Dönüyor

1990 yılında duvardan duvara halı satışı ile işe başlayan Burcu Parke, son 8 yıldır çalışmalarını parke üzerine yoğunlaştırdı. Avrupa’nın en iyi markalarından oluşan masif, lamine ve laminat  parke koleksiyonuna sahip şirket, müşteri profilini de orta ve üst segment olarak belirledi.
Deneyimli montaj ekibi ve üstün kalitedeki ürünleriyle başta Akmerkez Residence, Ağaoğlu İnşaat, Bodrum Babil Of Garden, Kemerlife XXL, Otağtepe Villaları, Ellisium Residence, Eczacıbaşı Kanyon, Kurtköy Sabiha Gökçen Havaalanı, Acarlar Collesium  ve Beykoz Konakları olmak üzere pek çok villanın parke ve halı döşemesine imza attı. Şirket, ayrıca Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbeycan ve Norveç’e yaptığı ihracat ve uygulamalarla da haklı bir gurur duyuyor.
Zemin Sektörü İş Adamları  Derneği (ZESİAD)’nin kurucularından olan ve uzun yıllar başkanlığını yürüten Burcu Parke Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özlü ile parke pazarını konuştuk.
 800 milyon euro’luk pazar
 
Konut: Parke sektörünün bugünkü hacmi nedir?
Cengiz Özlü: Parke sektörü,  2004  yılından itibaren hızla  artan  konut üretimi ile birlikte olağanüstü hızlı bir yükseliş içinde. 2007  verilerine göre, 65-70 milyon metrekarelik bir pazar büyüklüğü ve 800 milyon euro’luk  bir pazar hacmi sözkonusu. Ülkemizin ekonomik şartları  ve insanların satın alma gücü nedeniyle pazarın yüzde 80’i laminat parkeye kaymış durumda. Yüzde 7’si  lamine parke ve  yüzde 13’lük kısmı da masif parke arasında dağılıyor.
 Kaliteyi  ve teknik özellikleri denetleyen mekanizmaların olmamasından dolayı  Çin malı  laminat parke, bu pazarda 30 milyon metrekarelik satışla yüzde 55’den fazla  bir pazara sahip.
Burcu Parke olarak, 2007 yılında 1.6 milyon euro’luk satışımız içinde ağırlıklı oranımız yüzde 60 lamine parke, yüzde 20 laminat parke ve yüzde 20 decking-masif parkedir.
Mevcut pazarın aksine lamine parkeye  ağırlık vermemizin nedeni, müşteri portföyümüzün mimar-inşaat şirketleri  aracılığı ile nitelikli ve üst segmente hitap eden projelerden oluşması.
Konut: Lamine parke ile laminat parke arasındaki fark nedir?
Cengiz Özlü: Lamine parke, masif ahşap tabakalardan oluşan yüzde 100 doğal bir ürün.  Yüzeyi cilalı bir şekilde döşemeye hazır. İlk döşeme sonrası sistre ve cila gerektirmez ama masif parkeler gibi defalarca sistre edilebilir. Doğadaki ağaç katliamının önüne geçmek, artan işçilik ve  zaman kaybını azaltmak amacıyla Avrupa’da geliştirilmiş ve tüm dünyada son yıllarda hızla kullanılan ürün. Laminat parke ise sıkıştırılmış ahşap tozlarından oluşan ve üst yüzeyinde parke görüntüsü verilmiş dekor kağıdı ve  koruyucu pvc tabakadan oluşan suni bir malzeme.
Konut: Tüketiciler daha çok hangi ürünlere rağbet gösteriyor?
Cengiz Özlü: Türk  tüketicisi, moda ve ekonomik ürün eksenli olarak fazla sorgulamadan fiyatı ucuz olan ürünlere yöneliyor. Genç ve eğitimli kesim, daha çok lamine parke ve açık renklere eğilirken, orta yaş üstü masif ve  koyu renklerden yana tercih kullanıyor. Laminat parkede, insanların eğitim seviyesi yükseldikçe, sağlıklı ürün arayışı ön plana çıkıyor. İnşaat piyasasında ise genel kanı, en ucuzu ve en uzun vadelisi  makbul. Ancak son dönemde özellikle markalı inşaatların rekabetinde kalite ve sağlık ön plana çıktı. Hızla  kaliteli ürün arayışı ve lamine parkeye dönüş sözkonusu.
Çöp öğütme merkezi olduk
 Konut: Sektörde yaşanan sıkıntılar neler?
Cengiz Özlü: Özellikle  Çin’den gelen laminat parkelerdeki gümrük denetimlerinin kaldırılmasından sonra ülkemiz adeta Çin’den ithal edilen yüzlerce düzmece markalı ürünlerin istilasına uğradı. Tabii bir o kadar da Avrupalı firmanın çöp öğütme merkezi  haline geldi. Çin mallarına anti damping vergisi konması  için başlatılan çalışmaların kısa sürede uygulanmasını bekliyoruz. Sektördeki ithalatçı ve ithal ürün  anarşisi  yanında  yoğun iş temposunun  sonucu eğitimsiz montaj elemanlarının da anarşisini yaşıyoruz. İnşaat sektöründeki hızla yapılaşmada ortaya çıkan yoğun iş ortamına rağmen satıcılar ve uygulamacıların bilinçsizce yaptığı sadece fiyata dayalı rekabetten, sektörde yer alan herkes şikayetçi.
Konut: 2008, parke sektörü için nasıl bir yıl olacak?
Cengiz Özlü:  Ülkemiz ve dünya ekonomisindeki daralmayı da göz önüne alarak büyüme hedeflerimizde bütçelerimizi yeniden revize  ediyoruz. Buna rağmen  2007 yılı ciromuza göre yüzde 40’lık bir artış  hedefliyoruz. Ancak inşaat sektöründe satışların yavaşlaması ve pazardaki arz fazlasından dolayı kâr marjlarının düşmesi, tahsilat sorunlarımızı çoğaltacak. Bu nedenle 2008 yılı bizim ve  parke sektörü için oldukça zor bir yıl olacak.
inşaat yatırım kapak